HASL - FALL 2019 PLAYOFFS
Top 4 teams from each Division
Men's Challenge/ Champions League Division is comprised of ranked teams from each division.
(Example EAST 1st place is ranked 1, North 1st place is ranked 2. WEST 1st place is ranked 3 and so forth. )
Division Tie Breakers * Head to Head * Goal Differential * Goals Against * 
CO-ED - Recreational League - East 1st East - Narwhals F.C. vs 4th West - Beercelona FC Semi Finals - 1st East/ 4th west VS.  2nd West / 3rd East    
  2nd West -Not Fast Just Furious vs 3rd East      
        Championship Game
CO-ED - Recreational League - West 1st West - YPS vs 4th East - CO-ED Individual Team 1 Semi Finals - 1st West/ 4th East VS.  2nd East / 3rd West    
  2nd East  vs 3rd West - The Girls Plus Matt      
         
         
CO-ED - Challenge League 1st  vs. 4th Cork City FC     Championship Game
  2nd vs 3rd Net-Six and Chill      
         
         
CO-ED - Champions League 1st - 10th & Willow Pink vs. 4th - Washed Up Athletes F.C.      Championship Game
  2nd - Queens Park Raisins vs 3rd - Regal Unlimited      
         
         
Men's Recreational League - East 1st East  KEITH FC vs 4 West Semi Finals - 1st East/ 4th west VS.  2nd West / 3rd East    
  2nd West vs 3rd East - Victorious Secret FC      
        Championship Game
MEN's Recreational League - West 1st West- Inter Hoboken  vs 4 East - FC UK Semi Finals - 1st West/ 4th East VS.  2nd East / 3rd West    
  2nd East  JC United vs 3 West      
         
         
Men's - Challenge League East = 1,4,7,10 Rank NORTH (3rd place) 8 rank JC Milan vs WEST (3rd place) 9 rank Peaked in High School EAST (1st place ) 1 rank - Rat Pack vs 8/ 9 rank Winner vs.  
  WEST (2nd place) 6 rank Concede Early vs NORTH (4th place) 11rank - Hudson MetroStars EAST (2nd place) 4 rank - Klopp Tarts vs. 5 / 12 rank Winner  
Men's - Challenge League North = 2, 5, 8, 11 Rank       Championship Game
  NORTH (2nd place) 5 rank Falcons Radburn vs WEST (4th place) 12 rank - Knight's FC NORTH (1st place) 2 rank 10th & Willow - Yellow vs 7/ 10 rank Winner vs.  
Men's - Challenge League West  = 3, 6, 9, 12 Rank EAST (3rd place) 7 rank - CASH  vs EAST (4th place) 10 rank - Baggies FC WEST (1st place) 3 rank JC UNITED vs.  6 /11 rank Winner  
         
         
         
Men's Champions League North =  1,4,7,10 Rank WEST (3rd place) 8 rank  FC MK vs EAST (3rd) 9 rank NORTH (1st place )1 rank Kon Tiki vs 8/ 9 rank Winner vs.  
  EAST (2nd place) 6 rank vs WEST (4th) 11 rank Hoboken Hombres NORTH (2nd place) 4 rank G.R.F.C vs. 5/ 12 rank Winner  
Men's Champions League West =  2, 5, 8, 11 Rank       Championship Game
  WEST (2nd place) 5 rank No Pirlo No Party vs EAST (4th) 12 rank WEST (1st place) 2 rank GDP FC vs 7/ 10 rank  Winner vs.  
Men's Champions League East = 3, 6, 9, 12 Rank NORTH (3rd place) 7 rank Shloppy Donkeys vs NORTH (4th) 10 rank - 10th and Willow-Red EAST (1st place) 3 rank - Driftwood FC vs.  6 /11 rank Winner  
         
         
Over 35 - East 1st East  Right Angle vs 4 West Semi Finals - 1st East/ 4th west VS.  2nd West / 3rd East    
  2nd West vs 3rd East Team Hogan       
        Championship Game
Over 35 - West 1st West  Oldstarz F.C.  vs 4 East - Dirty Old Men Semi Finals - 1st West/ 4th East VS.  2nd East / 3rd West    
  2nd East  JC Hammers vs 3 West      
         

Divisional Tiebreakers are as follows: 

1. Most Points

2. Head to Head

3. Goal Differential

4. Goals against

HASL PLAYOFFS

Top 4 Teams from each division qualify for the playoffs. Brackets below


HASL - FALL 2019 PLAYOFFS
Top 4 teams from each Division
Division Tie Breakers * Head to Head * Goal Differential * Goals Against * 
       
Monday, Dec. 09  1600 Park Ave 7:30 PM Men's Recreational League 1st West- Inter Hoboken  vs 4 East - FC UK
Monday, Dec. 09  1600 Park Ave 8:20 PM Men's Champions League NORTH (3rd place) 7 rank Shloppy Donkeys vs NORTH (4th) 10 rank - 10th and Willow-Red
Monday, Dec. 09  1600 Park Ave 9:10 PM CO-ED - Recreational League 1st West - YPS vs 4th East - CO-ED Individual Team 1
       
Monday, Dec. 09  Frank Sinatra Park - South 7:30 PM CO-ED - Recreational League 2nd East  Shepherd and Knucklehead FC vs 3rd West - The Girls Plus Matt
Monday, Dec. 09  Frank Sinatra Park - North 8:20 PM Men's Champions League WEST (3rd place) 8 rank  FC MK vs EAST (3rd) 9 rank - Grand Dads
Monday, Dec. 09  Frank Sinatra Park - South 8:20 PM Over 35 2nd East  JC Hammers vs 3 West - Buzzworthy Studio
Monday, Dec. 09  Frank Sinatra Park - North 9:10 PM CO-ED - Champions League 1st - 10th & Willow Pink vs. 4th - Washed Up Athletes F.C. 
Monday, Dec. 09  Frank Sinatra Park - South 9:10 PM Men's Recreational League 2nd West-  Willow FC  vs 3rd East - Victorious Secret FC
       
       
       
Tuesday, Dec. 10  1600 Park Ave 7:30 PM Over 35 1st East  Right Angle vs 4 West - Kearny Scots
Tuesday, Dec. 10  1600 Park Ave 8:20 PM Men's - Challenge League WEST (2nd place) 6 rank Concede Early vs NORTH (4th place) 11rank - Hudson MetroStars
Tuesday, Dec. 10  1600 Park Ave 9:10 PM CO-ED - Recreational League 1st East - Narwhals F.C. vs 4th West - Beercelona FC
       
Tuesday, Dec. 10  Frank Sinatra Park - North 7:30 PM Men's - Challenge League NORTH (3rd place) 8 rank JC Milan vs WEST (3rd place) 9 rank Peaked in High School
Tuesday, Dec. 10  Frank Sinatra Park - South 7:30 PM CO-ED - Champions League 2nd - Queens Park Raisins vs 3rd - Regal Unlimited
Tuesday, Dec. 10  Frank Sinatra Park - North 8:20 PM Men's Recreational League 2nd East  JC United vs 3 West - The Foot Fairies
Tuesday, Dec. 10  Frank Sinatra Park - South 8:20 PM CO-ED - Challenge League 2nd vs 3rd Net-Six and Chill
Tuesday, Dec. 10  Frank Sinatra Park - North 9:10 PM Over 35 1st West  Oldstarz F.C.  vs 4 East - Dirty Old Men
Tuesday, Dec. 10  Frank Sinatra Park - South 9:10 PM Men's Champions League EAST (2nd place) 6 rank  Pot O' Goals vs WEST (4th) 11 rank Hoboken Hombres
       
       
       
WED., Dec. 11  1600 Park Ave 7:30 PM CO-ED - Challenge League 1st  vs. 4th Cork City FC
WED., Dec. 11  1600 Park Ave 8:20 PM Over 35 2nd West Valencia vs 3rd East Team Hogan 
WED., Dec. 11  1600 Park Ave 9:10 PM Men's Recreational League 1st East  KEITH FC vs 4 West - Pathético Madrid
       
WED., Dec. 11  Frank Sinatra Park - North 7:30 PM Men's - Challenge League NORTH (2nd place) 5 rank Falcons Radburn vs WEST (4th place) 12 rank - Knight's FC
WED., Dec. 11  Frank Sinatra Park - South 7:30 PM CO-ED - Recreational League 2nd West -Not Fast Just Furious vs 3rd East - CO-ED Individual Team 2
WED., Dec. 11  Frank Sinatra Park - North 8:20 PM Men's - Challenge League EAST (3rd place) 7 rank - CASH  vs EAST (4th place) 10 rank - Baggies FC
WED., Dec. 11  Frank Sinatra Park - South 8:20 PM Men's Champions League WEST (2nd place) 5 rank No Pirlo No Party vs EAST (4th) 12 rank - Forza Calcio
WED., Dec. 11  Frank Sinatra Park - North 9:10 PM Men's - Challenge League  EAST (1st place ) 1 rank - Rat Pack vs 8/ 9 rank
WED., Dec. 11  Frank Sinatra Park - South 9:10 PM Men's Champions League EAST (1st place) 3 rank - Driftwood FC vs.  6 /11 rank
       
       
THURS., Dec. 12  1600 Park Ave 7:30 PM Over 35 Semi Finals - 1st East/ 4th west VS.  2nd West / 3rd East
THURS., Dec. 12  1600 Park Ave 8:20 PM Men's - Challenge League  EAST (2nd place) 4 rank - Klopp Tarts vs. 5 / 12 rank
THURS., Dec. 12  1600 Park Ave 9:10 PM CO-ED - Recreational League Semi Finals - 1st East/ 4th west VS.  2nd West / 3rd East
       
THURS., Dec. 12  Frank Sinatra Park - North 7:30 PM Men's - Challenge League  NORTH (1st place) 2 rank 10th & Willow - Yellow vs 7/ 10 rank
THURS., Dec. 12  Frank Sinatra Park - South 7:30 PM Men's - Challenge League  WEST (1st place) 3 rank JC UNITED vs.  6 /11 rank
THURS., Dec. 12  Frank Sinatra Park - North 8:20 PM Men's Champions League NORTH (2nd place) 4 rank G.R.F.C vs. 5/ 12 rank
THURS., Dec. 12  Frank Sinatra Park - South 8:20 PM Men's Champions League WEST (1st place) 2 rank GDP FC vs 7/ 10 rank 
THURS., Dec. 12  Frank Sinatra Park - North 9:10 PM Men's Champions League NORTH (1st place )1 rank Kon Tiki vs 8/ 9 rank
THURS., Dec. 12  Frank Sinatra Park - South 9:10 PM Over 35 Semi Finals - 1st West/ 4th East VS.  2nd East / 3rd West
       
       
Monday, Dec 16 1600 Park Ave 7:30 PM Men's Champions League Semi Finals
Monday, Dec 16 1600 Park Ave 8:20 PM Men's Champions League Semi Finals
Monday, Dec 16 1600 Park Ave 9:10 PM    
       
Monday, Dec 16 Frank Sinatra Park North 7:30 PM CO-ED - Recreational League Semi Finals - 1st West/ 4th East VS.  2nd East / 3rd West
Monday, Dec 16 Frank Sinatra Park South 7:30 PM MEN's Recreational League Semi Finals - 1st East/ 4th west VS.  2nd West / 3rd East
Monday, Dec 16 Frank Sinatra Park North 8:20 PM MEN's Recreational League Semi Finals - 1st West/ 4th East VS.  2nd East / 3rd West
Monday, Dec 16 Frank Sinatra Park South 8:20 PM Men's - Challenge League  Semi Finals
Monday, Dec 16 Frank Sinatra Park North 9:10 PM Men's - Challenge League  Semi Finals
Monday, Dec 16 Frank Sinatra Park South 9:10 PM    
       
       
Tuesday, Dec 17 1600 Park Ave 7:30 PM CO-ED - Champions League Championship Game
Tuesday, Dec 17 1600 Park Ave 8:20 PM Over 35 Championship Game
Tuesday, Dec 17 1600 Park Ave 9:10 PM    
       
Tuesday, Dec 17 Frank Sinatra Park North 7:30 PM CO-ED - Recreational League Championship Game
Tuesday, Dec 17 Frank Sinatra Park South 7:30 PM CO-ED - Challenge League Championship Game
Tuesday, Dec 17 Frank Sinatra Park North 8:20 PM Men's Champions League Championship Game
Tuesday, Dec 17 Frank Sinatra Park South 8:20 PM MEN's Recreational League Championship Game
Tuesday, Dec 17 Frank Sinatra Park North 9:10 PM Men's - Challenge League  Championship Game
       

HASL PLAYOFFS